Що таке ПТСР: симптоми та лікування
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це стан психічного здоров’я, який може виникати у людей, які пережили травматичні події. Наприклад, стали свідками війни або бойових дій, стихійної катастрофи, серйозної аварії, терористичного акту чи зґвалтування.
Природа та основи ПТСР
ПТСР є нормальною реакцією на ненормальну ситуацію. Після травматичних подій цілком нормально втратити віру чи відсторонитися від інших, мати неприємні спогади або проблеми зі сном. Якщо симптоми тривають більше кількох місяців і заважають вашому повсякденному життю, — це може бути ПТСР.
Як багато людей страждає на посттравматичний стресовий розлад?
Вважається, що 50% людей в певний період впродовж життя зазнають травми. Характерною рисою травматичної події є її здатність викликати страх, безпорадність або жах. Поширеність посттравматичного стресового розладу в країнах, де відбувалися військові дії, складала від 11% до 50% населення. Якщо розділити цю статистику за гендером, то 6 з 10 чоловіків та кожна друга жінка за своє життя переживають принаймні одну травму. Чоловіки частіше потрапляють в нещасні випадки, пов’язані з фізичним насильством чи стихійними лихами, стають свідками смерті або травм. Жінки опиняються в травматичних ситуаціях через сексуальне насильство щодо себе чи власних дітей.
Разом з тим, Жінки вдвічі частіше хворіють на посттравматичний стресовий розлад, ніж чоловіки.
Що може викликати ПТСР?
Фактори ризику розвитку ПТСР включають:
- війни та збройні конфлікти,
- спостереження за ситуацією насильницької смерті когось,
- серйозні нещасні випадки (наприклад, автокатастрофа),
- фізичне або сексуальне насильство,
- серйозні проблеми зі здоров'ям або перебування у реанімації,
- складні пологи,
- наявність захворювання, що загрожує життю,
- терористичні атаки,
- природні або техногенні катастрофи (наприклад, цунамі або пожежі).
Існує величезна кількість подій, які можуть спричинити посттравматичний стресовий розлад. Якщо ваш досвід не описаний тут, — це не означає, що вам не слід звертатися за допомогою та підтримкою до спеціаліста. Дуже важливо зробити це якомога раніше, щоб швидше повернутися до звичного життя.
Чому травматичні події так шокують?
Травматичні події шокують тому, що ми не можемо зрозуміти їх. Вони відрізняються від нашого сприйняття світу. Вони часто здаються «випадковими», а їх причина незрозуміла. Такі події не вписуються в наші погляди про світ, що ускладнює для нас розуміння їх значення. Цей дисонанс і може спричинити розвиток ПТСР.
Можливі симптоми ПТСР: як запідозрити розлад?
Симптоми ПТСР зазвичай виникають протягом 3-х місяців після травматичної події, але іноді вони можуть з'являтися пізніше. Щоб відповідати критеріям посттравматичного стресового розладу, симптоми повинні тривати понад 1 місяць і бути достатньо сильними, щоб заважати повсякденному життю – роботі або стосункам. Симптоми також не повинні бути пов’язані з прийомом ліків, вживанням психоактивних речовин чи іншою хворобою. Кожна людина переживає ПТСР та реагує на травматичні події по-різному. Наприклад, ви та ваш знайомий пережили однакову травму, але на вас вона вплинула інакше і ваші симптоми відрізнятимуться. Багато людей після травми відчувають деякі симптоми, які зникають через кілька тижнів. Однак якщо ці симптоми тривають понад місяць і впливають на ваше повсякденне життя, це можуть бути ознаки посттравматичного стресового розладу. Симптоми ПТСР можуть змінюватися за інтенсивністю з часом. Деякі люди з посттравматичним стресовим розладом вміють «керувати» своїми симптомами, тобто мають тривалі періоди затишшя. У когось важкі симптоми ПТСР тривають постійно, а у декого — лише при напруженні або нагадуванні про пережите.
Симптоми ПТСР відрізняються у різних людей, але деякі з них мають спільні ознаки. Далі розповідаємо детально про кожну таку групу окремо.
Симптоми повторного переживання
Повторне переживання є найбільш типовим симптомом ПТСР. Проявляється воно мимовільним та яскравим переживанням травматичної події, наприклад:
- флешбеки — відчуття, ніби травматична подія відбувається зараз. При цьому з’являється надмірна пітливість чи підвищується серцебиття;
- повторювані спогади або нічні кошмари, що асоціюються з подією чи нагадують про неї;
- тривожні та нав’язливі думки чи образи;
- фізичні відчуття, такі як пітливість, тремтіння.
Ці симптоми можуть викликати думки, слова, предмети чи події, які пов’язані зі стресовою ситуацією.
Симптоми уникнення
Намагання уникнути нагадування про травматичні події є ще одним ключовим симптомом ПТСР. Проявляються вони так:
- дисоціативна амнезія – нездатність згадати фрагменти травматичної події;
- відчуття відстороненості або віддалення від раніше близьких людей;
- уникання розмов і думок про травматичні події;
- уникання асоціацій: думок, почуттів, речей, людей і місць, пов’язаних з травматичною подією;
- відчуття, що потрібно весь час бути зайнятим;
- вживання алкоголю або наркотиків, щоб уникнути спогадів:
- почуття емоційного заціпеніння або відірваності від своїх почуттів.
Симптоми уникнення можуть змусити людей змінити свій розпорядок дня.
Симптоми настороженості (гіперпильності) та надмірної збудливості
Відчуття знервованості, перебування завжди насторожі або в пошуку потенційної небезпеки – це один із симптомів ПТСР:
- надмірна пильність;
- легка лякливість;
- труднощі з концентрацією;
- труднощі зі сном;
- панічні атаки;
- дратівливість;
- безрозсудність.
Симптоми настрою та почуттів
Те, як ви думаєте про себе та інших, може змінитися через травму. І це також свідчить про наявність у вас ПТСР. Признаки симптомів данної групи:
- негативні переконання та очікування: токсичні думки про себе, інших чи увесь світ;
- звинувачення себе або інших людей у причинах травматичної події або її наслідках;
- відчуття, що ви нікому не можете довіряти;
- негативні емоції: постійне переживання страху, жаху, гніву, провини чи сорому;
- втрата інтересу до занять, які вам подобалися раніше;
- нездатність відчувати позитивні емоції, навіть незначні радості.
До таких змін настрою, відчуттів, самосприйняття слід поставитися серйозно та при тривалому їх збереженні слід звернутися до лікаря, аби запобігти розвитку хронічної форми ПТСР.
Коли починається ПТСР?
Симптоми посттравматичного стресового розладу можуть виникати як одразу після травматичної події, так і через тижні або навіть місяці. Зазвичай симптоми ПТСР з’являються протягом 6 місяців після події. Втім бувають випадки, коли симптоми розвиваються і після 6 місяців. На жаль, багато людей не звертаються за допомогою, коли у них з’являються перші симптоми. ПТСР неможливо діагностувати в перший місяць після травматичної події. Якщо ви відразу відчуваєте симптоми травми, які є вираженими та заважають вам функціонувати, можливо, це - «гострий стресовий розлад».
Типи ПТСР
Загалом виділяють 3 основні типи перебігу ПТСР: гострий, хронічний та відстрочений.
Гострий ПТСР – визначається тривалістю симптомів від 1-го до 3-х місяців
Хронічний ПТСР – коли симптоми розладу зберігаються більше 3-х місяців
Відстрочений ПТСР може виявити себе через 6 місяців. У цей період буде найбільш яскраво виражатися клінічна картина захворювання. Тобто до появи характерних симптомів пацієнт почувається нормально і може навіть не підозрювати, що ПТСР вже розвивається.
Підходи до лікування ПТСР
Існує два основних підходи до лікування посттравматичного стресового розладу: психотерапія або медикаментозна терапія.
Психотерапія як спосіб лікування ПТСР
Психотерапія ПТСР буде зосереджена на травматичному досвіді, а не на вашому минулому житті. Будь-яку психотерапію повинна проводити людина, яка має відповідну підготовку та акредитацію. При ПТСР сеанси зазвичай відбуваються щонайменше раз на тиждень з одним і тим самим терапевтом та часто тривають 8-12 тижнів. Тривалість кожного сеансу 1-1,5 години. Психотерапія дозволить вам правильно приймати, згадувати події, розповідати про свій досвід та відчувати безпеку.
Лікування ПТСР включає такі психотерапевтичні підходи:
Орієнтована на травму когнітивно-поведінкова терапія — це розмовна терапія, яка може допомогти вам змінити свій спосіб мислення при ПТСР: почуватися краще і поводитись інакше. Зазвичай цей вид терапії при ПТСР проводиться сам на сам, інколи — може відбуватися в групах.
Метод десенсибілізації й опрацьовування за допомогою рухів очей — це техніка, яка використовує рухи очей, щоб допомогти мозку обробити травматичні спогади та поступово зменшувати ПТСР. Вас попросять згадати травматичний випадок і те, що він змушує вас думати та почувати. Під час цього вам необхідно виконати рухи очима або отримати деяку «білатеральну стимуляцію», наприклад, постукування руками. Це знижує інтенсивність емоцій, які людина відчуває з приводу травматичного спогаду, допомагаючи усунути травму.
Медикаментозне лікування ПТСР
Якщо ви спробували різні методи лікування посттравматичного стресового розладу, однак з’ясували, що вони не ефективні, лікар може призначити вам лікарські засоби, зокрема антидепресанти. Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну – це антидепресанти, які можуть допомогти зменшити симптоми ПТСР. Також, якщо ви страждаєте від депресії, антидепресанти можуть допомогти в лікуванні. Якщо селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну не допомагають справитися з посттравматичним стресовим розладом, вам можуть запропонувати альтернативні препарати, але зазвичай їх слід приймати за порадою спеціаліста з психічного здоров’я.
Можлива профілактика ПТСР
Слід розуміти, що гостра реакція на стресову подію – це нормально.Пам’ятайте, що ПТСР може розвинутися у будь-якої людини протягом її життя. Травматичні події можуть змусити нас відчувати, що життя вийшло з під контролю, нам важко почуватися в безпеці та довіряти іншим людям, собі та своїм судженням. Наш досвід часто здається несправедливим, необґрунтованим, нелюдським і жорстоким, може змусити поставити під сумнів наші уявлення щодо світу та інших людей. Оскільки ми не завжди можемо запобігти травмі, варто пам’ятати про певні захисні фактори, які можуть зумовити більш сприятливий перебіг посттравматичного періоду:
- постійний контакт та підтримка з боку важливих людей у вашому житті;
- розкриття травм близьким людям;
- ідентифікація себе як того, хто вижив, а не як жертви;
- використання позитивних емоцій та сміху;
- знаходження позитивного сенсу у травмі;
- допомога іншим у процесі лікування;
- переконання в тому, що ви можете керувати своїми почуттями та справлятися із ситуацією.
Важливо не забувати, що попри ваш досвід, життя продовжується. Як справитися з розладом та що таке життя з ПТСР можна прочитати тут.
Джерела:
- https://www.psychiatry.org
- https://www.rcpsych.ac.uk/mental-health
- https://www.nimh.nih.gov/health/publications/post-traumatic-stress-disorder-ptsd
- https://www.ptsduk.org/what-is-ptsd/symptoms-of-ptsd/
- https://www.ptsduk.org/treatments-and-therapies-for-ptsd/
- Zohar J, Juven-Wetzler A, Sonnino R, Cwikel-Hamzany S, Balaban E, Cohen H. New insights into secondary prevention in post-traumatic stress disorder. Dialogues Clin Neurosci. 2011;13(3):301-309
- Cahill SP, Pontoski K. Post-traumatic stress disorder and acute stress disorder I: their nature and assessment considerations. Psychiatry (Edgmont). 2005;2(4):14-25.
- https://adaa.org